Wyprowadzenie wylotu komina na zewnątrz budynku wymaga przerwania ciągłości wszystkich warstw dachu: pokrycia, deskowania, paroizolacji, termoizolacji, zabudowy poddasza. Połączenie z dachem musi być bardzo starannie wykonane, aby zapobiec przeciekaniu wody. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny nieszczelności oraz omawiamy sprawdzone sposoby naprawy cieknącego komina.
Jakie są przyczyny i konsekwencje przeciekania kominów?
Przeciek przy kominie powoduje zawilgocenie warstw izolacyjnych, więźby dachowej i murów. Konsekwencją trwałego zawilgocenia jest osłabienie konstrukcji dachu, niszczenie wykończeń ścian: odpada farba, deformują się elementy wykonane z drewna, zniszczeniu ulegają tapety. Przy większych przeciekach na uszkodzenia narażone są także podłogi, a nawet meble – szczególnie wiszące lub wbudowane.
Jakie są przyczyny przecieków w kominie? Można je podzielić na dwie grupy: wynikające z nieszczelności połączenia z połacią dachową oraz niewłaściwego typu komina i błędów popełnionych w trakcie budowy.
Nieszczelności połączenia komina z dachem
Oto lista usterek, które powodują przeciekanie komina na styku z dachem:
- nieszczelne połączenie komina z pokryciem dachowym – zależnie od rodzaju uszczelnienia przyczyną mogą być błędy w wykonaniu połączenia twardego (obróbek blacharskich) lub elastycznego (uszkodzenia papy lub taśm uszczelniających);
- uszkodzenie pokrycia dachowego – pęknięta dachówka, rozerwana papa lub przebita blacha w sąsiedztwie komina;
- naruszenie uszczelnień – uszkodzenia taśm i zabezpieczeń ze szpachli dekarskiej na połączeniach elementów obróbki komina;
- brak lub niewłaściwa konstrukcja czapy kominowej – wadliwe zabezpieczenie sprawia, że deszcz i śnieg przedostają się do wnętrza komina i powodują jego zawilgocenie;
- uszkodzenie wylotu komina – popękane cegły i spoiny ponad połacią dachową sprzyjają przedostawaniu się wody do głębszych warstw komina i do wnętrza budynku;
- brak izolacji komina – skutkuje przemarzaniem i w efekcie nadmiernym skraplaniem pary wodnej: zagadnienie omawiamy szczegółowo w artykule Dlaczego wkład kominowy wymaga izolacji.
Nieszczelności kanałów kominowych
Przeciekanie komina może wynikać z niewłaściwego typu kanałów dymowych lub spalinowych oraz błędów w montażu. Wymieniamy najczęstsze przypadki:
- niewłaściwy typ komina – na przykład kominy murowane nie są odporne na działanie kwaśnego kondensatu: przenika on wraz z sadzą przez uszkodzone spoiny na zewnętrzną ścianę komina – destrukcyjne działanie potęguje brak odprowadzenia skroplin;
- niestarannie wykonane spoiny – w kominach murowanych lub wykończonych cegłą konstrukcjach systemowych bardzo ważne jest staranne spoinowanie, które zabezpiecza przed przedostawaniem się wody deszczowej (lub z topniejącego śniegu) do wnętrza komina: niedbałe wykonanie jest szczególnie istotne w przypadku użycia cegły dziurawki, bo woda spływa otworami w cegłach i wydostaje się w nieoczekiwanych miejscach w budynku;
- błędy w montażu – choć wydaje się to mało prawdopodobne, to częstą przyczyną przeciekania kominów systemowych jest niedokładne stosowanie zaleceń producenta, np. odwrotne zamontowanie rur kominowych, co umożliwia przedostawanie się skroplin i wody opadowej przez połączenia rur.
Jeżeli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek, przeczytaj artykuł Pięć błędów, których nie możesz popełnić przy budowie komina.
Jak uszczelnić komin z cegły?
Uszczelnienie połączenia komina murowanego z cegły (lub komina systemowego wykończonego cegłą) z połacią dachową można wykonać przy użyciu obróbek blacharskich lub taśmy z klejem butylowym. W obu przypadkach kluczowe znaczenie ma wywinięcie membrany dachowej na komin i zamocowanie jej specjalną taśmą dekarską.
Opierzenie komina blachą
Obróbka komina powstaje z kawałków blachy wywiniętej na komin. Montaż zaczyna się przed kominem: blachę należy zamontować na pokryciu (np. na dachówce). Następne w kolejności są boki, gdzie obróbka wchodzi pod pokrycie (wyjątkowo może być zamontowania na nim). Jako ostatnia montowana jest część od strony kalenicy: blacha wchodzi pod pokrycie dachowe. Części obróbki należy połączyć np. na rąbek stojący i zabezpieczyć silikonem dekarskim.
Mocowanie obróbek na kominie polega na wpuszczeniu krawędzi odpowiednio zagiętej blachy w wykonane kątówką nacięcia. Lepsze efekty daje tzw. wydra, czyli płytkie, lecz szerokie na kilkanaście centymetrów podcięcie cegieł na kominie. Uniemożliwia ono zapływanie wody pod obróbki. Dodatkowym zabezpieczeniem jest listwa kominowa, która zakrywa połączenie blachy z kominem.
Obróbka komina z taśmy dekarskiej
Poprawne wykonanie obróbek z blachy jest trudne i wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi. To zadanie dla wykwalifikowanego dekarza. Natomiast obróbki z taśmy dekarskiej możesz wykonać samodzielnie przy użyciu prostych narzędzi ręcznych. Kolejność i miejsce układania taśmy są takie same jak w przypadku obróbek blacharskich. Elastyczny materiał z klejem butylowym nie wymaga nacinania komina i łatwo dopasowuje się do kształtu pokrycia dachowego.Na zakończenie warto podkreślić, że przeciekanie kominów to najczęściej następstwo błędów wykonawczych. Usuwanie nieprawidłowości jest trudne i kosztowne. Dlatego podstawą zachowania szczelności komina przez długie lata jest wybór trwałego systemu i montaż zgodny z zaleceniami producenta.
Tu znajdziesz kominy na lata. Poznaj naszych partnerów