Jak na co dzień oszczędzać na ogrzewaniu?

przez Redakcja
Jak szczędząc na ogrzewaniu

Oszczędzanie energii cieplnej nie może polegać wyłącznie na zakręcaniu kaloryferów. Konieczne jest zachowanie minimalnego komfortu cieplnego. Jak to zrobić? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Podpowiadamy 8 skutecznych sposobów na oszczędzanie ciepła w gospodarstwach domowych. 

Oszczędzanie energii cieplnej – 8 skutecznych sposobów

Dorosła, zdrowa i ubrana osoba potrzebuje do komfortowego funkcjonowania w pomieszczeniach temperatury 18°C. W przypadku dzieci, osób starszych i chorych minimalna temperatura wynosi 20°C. Warto też ustalić własny poziom komfortu cieplnego i starać się utrzymać odpowiednią temperaturę. Wymienione minima osiągniesz bez większego problemu, jeżeli zaczniesz świadomie oszczędzać ciepło. Działania powinny być dwutorowe: przeciwdziałaj stratom energii i jednocześnie korzystaj z każdego dostępnego źródła ciepła, aby podnieść temperaturę do oczekiwanego poziomu. Oto 8 skutecznych sposobów na oszczędzanie ciepła.

1.    Zrób przegląd instalacji cieplnej przed sezonem grzewczym

Przegląd instalacji cieplnej wykonaj na kilka tygodni przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, aby mieć czas na ewentualne naprawy. Zacznij od sprawdzenia stanu technicznego kotła CO i przewodów kominowych. Skorzystaj z wyczystki, aby usunąć sadzę i popiół. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Wyczystka kominowa – co to jest i do czego służy? Jeżeli stwierdzisz istotne nieprawidłowości w pracy komina, np. cofanie się dymu, wezwij ekipę kominiarską. Przyczyną może być zanieczyszczenie lub uszkodzenia przewodów, lecz także wadliwe wykonanie komina. Temat omówiliśmy szczegółowo w artykule Pięć błędów, których nie możesz popełnić przy budowie kominaJeżeli okaże się, że konieczna jest naprawa lub wymiana instalacji dymowej, optymalnym rozwiązaniem są ceramiczne kominy systemowe. Bez trudu dobierzesz odpowiedni model zarówno do pieców na paliwa stałe, gazowe i płynne. Ceramika jest odporna zarówno na wysokie temperatury (nawet na pożar sadzy), jak i na agresywny chemicznie kondensat. Na jej korzyść przemawia też łatwość instalacji.

2.    Zadbaj o kaloryfery

Dbałość o grzejniki CO to przede wszystkim sprawdzenie szczelności i odpowietrzenie. Jak odpowietrzyć kaloryfery? Należy zamknąć zawór termostatyczny i zacząć odkręcać zawór odpowietrzający. Syk powietrza świadczy o tym, że grzejnik był zapowietrzony. Gdy pojawi się woda, zakręć zawór. 

Kaloryferów nie należy zasłaniać meblami. W okresie grzewczym bardzo niekorzystnie działa także wieszanie na grzejnikach mokrego prania: suszące się rzeczy zmniejszają powierzchnię grzewczą i pochłaniają dużo ciepła. 

3.    Odsłoń piony grzewcze

W starszym budownictwie rury z ciepłą wodą do centralnego ogrzewania często nie są osłonięte. Nie zabudowuj ich. Dzięki temu będą działały jak dodatkowe grzejniki.

4.    Reguluj temperaturę w pomieszczeniach

Nie należy przegrzewać ani nadmiernie wychładzać pomieszczeń. Ustaw optymalną temperaturę i staraj się ją utrzymać. Zmniejsz ogrzewanie pomieszczeń, które nie są czasowo użytkowane. Obniż temperaturę we wszystkich pomieszczeniach, gdy przebywasz poza domem.

5.    Uszczelnij okna i drzwi

Nieszczelne okna i drzwi są przyczyną dużych strat energii cieplnej. Wyreguluj mechanizmy zamykania, wymień zużyte uszczelki i zastosuj taśmy uszczelniające, aby zlikwidować mostki termiczne.

6.    Korzystaj ze wszystkich dostępnych źródeł ciepła

Dodatkowe źródła ciepła to między innymi kominek lub… piekarnik. Skutkiem ubocznym samodzielnego przyrządzania jedzenia, w tym szczególnie gotowania i pieczenia, jest emisja do otoczenia sporej ilości ciepła. Przyrządzanie domowych potraw jest bardzo dobrym sposobem na poprawienie komfortu cieplnego.

Jeżeli masz nieużywany kominek (wbudowany, wolnostojący lub najprostszą kozę), sprawdź ich stan techniczny i uruchom jako dodatkowe źródło ciepła w sezonie grzewczym. Czy to opłacalne? Odpowiadamy w artykule Kominek jako jedyne źródło ciepła. Czy warto?

7.    Przebywaj w jednym pomieszczeniu z innymi domownikami 

Kilka osób w jednym pomieszczeniu to nie tylko okazja do rozwijania kontaktów społecznych, lecz także sposób na podniesienie temperatury – emocji i tej mierzonej w stopniach Celsjusza.

8.    Wietrz intensywnie, lecz krótko

Wietrzenie pomieszczeń jest konieczne, jednak nie możesz pozostawać na długo uchylonych okien czy działającej pełną mocą wentylacji mechanicznej. Aby przewietrzyć pomieszczenie, otwórz szeroko okna i drzwi, lecz tylko na kilka minut. Zakręć ogrzewanie w pomieszczeniu, zanim zaczniesz wietrzyć. 

Do listy sposobów oszczędzania ciepła warto dodać aktywność fizyczną w domu. Gimnastyka, joga, ćwiczenia siłowe wyzwalają energię i podnoszą temperaturę ciała. Dzięki nim organizm człowieka łatwiej adaptuje się do funkcjonowania w niższej temperaturze. Bezkosztowe oszczędzanie ciepła wymaga zmiany codziennej rutyny. Jednak w dłuższej perspektywie najbardziej opłacalna jest solidna termoizolacja budynku oraz modernizacja kominów i systemu ogrzewania budynku.

Tu znajdziesz kominy na lata. Poznaj naszych partnerów

You may also like

Leave a Comment

19 − siedemnaście =

Właścicielem serwisu kominynalata.pl jest CHANAKA GROUP – wyłączny dystrybutor ceramiki kominowej P-D Refractories CZ. a.s.

Sprawdź więcej na www.ceramikakominowa.pl.

© 2022 CHANAKA GROUP

Poznaj naszych partnerów