Renowacja przewodów kominowych – kiedy jest konieczna?

przez Redakcja
frezowanie komina

Od utrzymania właściwego stanu technicznego komina zależy bezpieczeństwo mienia i ludzi. Dlatego wszelkie zaobserwowane nieprawidłowości należy niezwłocznie usunąć. Dowiedz się, kiedy i jakimi metodami przeprowadzić renowację komina.

Kiedy konieczna jest naprawa komina?

Każda nieprawidłowość związana z funkcjonowaniem komina lub jego konstrukcją jest powodem, aby podjąć działania naprawcze. Oto sytuacje, które wskazują na konieczność pilnej renowacji:

  • uszkodzenia konstrukcji – zewnętrzne spękania tynku, poszerzające się szczeliny, a w kominach murowanych, wykruszone spoiny i uszkodzenia cegieł to alarmujące sygnały, że należy niezwłocznie podjąć działania naprawcze;
  • nieszczelności – jeżeli zauważysz rozszczelnienie przewodów kominowych, natychmiast przerwij eksploatację komina aż do zakończenia niezbędnych napraw;
  • cofanie się dymu – ciąg zwrotny może być spowodowany niedrożnością kanałów, brakiem ocieplenia w części wyprowadzonej ponad połać dachu lub niewłaściwą konstrukcją nasad kominowych – należy sprawdzić wszystkie możliwości, aby ustalić przyczynę i dokonać koniecznych modernizacji;
  • wymiana urządzenia grzewczego – nowy kocioł c.o. może wymagać zainstalowania przewodów kominowych dostosowanych do wyższej lub niższej temperatury spalin, mających zmienioną średnicę i odpowiedniej szczelności. 

Każdy komin wymaga indywidualnego badania i oceny stanu technicznego przez mistrza kominiarskiego. Dzięki temu można wybrać optymalną metodę naprawy lub modernizacji.

Metody renowacji kominów

Sposoby renowacji kominów są zależne od rodzaju uszkodzeń, stanu komina i celu, który chcesz osiągnąć.

Szlamowanie kominów

Najprostszym sposobem odnawiania kominów, które obsługują kotły na paliwa stałe, jest szlamowanie. Operacja polega na pokryciu od wewnątrz kanału dymowego zaprawą uszczelniającą. Sprawdza się w przypadku kominów murowanych i wkładów kominowych.

Przed aplikacją masy uszczelniającej należy starannie oczyścić przewód dymowy z sadzy. Jeżeli był zasmołowany, konieczne jest wypalenie lub frezowanie, aby uzyskać odpowiednia przyczepność powierzchni. Odporna na wysokie temperatury zaprawa silikatowa uzupełnia pęknięcia cegieł i ubytki w spoinach. Nadaje się do uszczelniania wszystkich typów kanałów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.

Szlamowanie jest stosunkowo tanie: tynkowanie od wewnątrz przewodu kominowego kosztuje około 300 zł za metr bieżący (materiały i usługa). Technologia jest prosta w stosowaniu i szybko przywraca funkcjonalność kominowi: użytkowanie jest możliwe już po upływie 24 godzin.

Pompowane wkłady kominowe

Do renowacji przewodów spalinowych i wentylacyjnych przeznaczone są pompowane wkłady kominowe. Rękaw wykonany jest z folii polietylenowej, folii aluminiowej i włókna szklanego. Ma postać taśmy, którą wystarczy wprowadzić do komina i wypełnić rękaw technologiczny sprężonym powietrzem. Renowacja jest tania, szybka i nie wymaga fachowej wiedzy i umiejętności. 

Dzięki pompowanym wkładom możliwe jest uszczelnianie kominów załamanych. Nie ma konieczności stosowania zapraw i klejów: specjalny rodzaj aluminium wprasowuje się w drobne zagłębienia komina. Wkłady są odporne na działanie agresywnych substancji chemicznych.

Frezowanie komina

Frezowanie dotyczy kominów murowanych z cegły. Pozwala poszerzyć średnicę komina przed uszczelnianiem (szlamowaniem), założeniem wkładu pompowanego lub systemowych wkładów ceramicznych albo stalowych. Frezowanie i wstawianie przewodów opisaliśmy szczegółowo w artykule Jak zamienić komin z cegły w system ceramiczny?

Jeżeli zależy Ci na szybkim i skutecznym powiększeniu średnicy kanałów, wybierz ferezowanie komina. Cena usługi nie jest niska: musisz liczyć się z wydatkami przekraczającymi nawet 500 zł za metr bieżący.

Stalowe i ceramiczne wkłady kominowe

Zastosowanie wkładów ceramicznych lub stalowych wymaga budowy nowego komina lub adaptacji starego komina murowanego. Wysokie koszty modernizacji skłaniają do wyboru rozwiązań o najwyższej trwałości. Dlatego optymalnym wyborem jest montaż systemowych przewodów ceramicznych. Ich zastosowanie wymaga frezowania kanałów dymowych i spalinowych wykonanych z cegły.

Największą zaletą ceramiki kominowej jest odporność na kondensat (właściwości żrące) i wysokie temperatury. Jeżeli dopilnujesz zgodnej ze sztuką instalacji, to odnowiony komin może służyć niezawodnie przez dziesięciolecia. Porównanie zalet i wad różnych typów kominów znajdziesz w artykule Jaki komin wybrać?

Modernizacja zewnętrznej części komina

Przy okazji oczyszczania i uszczelniania przewodów kominowych warto zająć się renowacją części komina wyprowadzonej ponad połać dachową. Komin należy ocieplić i wykończyć tynkiem lub cegłą klinkierową. Zwieńczeniem robót jest założenie czapy. Funkcje i rodzaje zakończeń kominów opisujemy w artykule Do czego służą nasady kominowe?

Renowacja przewodów kominowych zapewnia wysoką sprawność urządzeń grzewczych, bezpieczeństwo mienia i ludzi. Jednym z najpewniejszych i najtrwalszych rozwiązań jest instalacja w starym kominie systemowych przewodów ceramicznych.

Tu znajdziesz kominy na lata. Poznaj naszych partnerów

You may also like

Leave a Comment

dwanaście − dwanaście =

Właścicielem serwisu kominynalata.pl jest CHANAKA GROUP – wyłączny dystrybutor ceramiki kominowej P-D Refractories CZ. a.s.

Sprawdź więcej na www.ceramikakominowa.pl.

© 2022 CHANAKA GROUP

Poznaj naszych partnerów