Ogrzewanie domu kominkiem – czy warto?

przez Redakcja
Czy można ogrzewać dom kominkiem?

Nie ma nic przyjemniejszego niż obserwowanie płonących w kominku polan. Jednak ten sposób ogrzewania, oprócz niewątpliwych zalet, rodzi również liczne wyzwania. Przeczytaj artykuł, zanim wybierzesz określony typ urządzenia grzewczego. Dowiedz się, czy kominek może być jedynym czy tylko wspomagającym źródłem ciepła w Twoim domu.

Jakie są rodzaje kominków?

Ze względu na budowę, można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje kominków: otwarte, zamknięte i wolnostojące. 

Kominki otwarte

Kominki z otwartym paleniskiem są klasyką – ich konstrukcja nie zmieniła się praktycznie od wieków. Zapewniają bezpośrednie doświadczenie ciepła i widok płomieni. To niezaprzeczalne zalety tradycyjnych kominków. Jednak nie brakuje im też wad. Po pierwsze stwarzają duże ryzyko pożaru z powodu iskier wypadających z nieosłoniętego paleniska. Drugą wadą kominków otwartych jest niska wydajność: około 80% energii cieplnej ulatuje z dymem. Kominek wychładza się bardzo szybko po wygaśnięciu ognia w palenisku. Przy jego użyciu można ogrzewać zazwyczaj tylko jedno pomieszczenie.

Na korzyść kominków z otwartym paleniskiem przemawia przystępna cena. Jednak dużym problemem jest znalezienie fachowca, który ma wiedzę i doświadczenie niezbędne do zaprojektowania i budowy sprawnie działającej komory spalania. Musisz też nauczyć się, jak palić w kominku – bez ryzyka zaprószenia ognia i z maksymalnym wykorzystaniem energii skumulowanej w drewnie. 

Zamknięte wkłady kominkowe

Zamknięte wkłady kominkowe są znacznie bezpieczniejsze od tradycyjnych, otwartych palenisk. Jednocześnie są również bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Dzieje się tak dzięki temu, że mogą współpracować z systemem DGP (dystrybucja gorącego powietrza za pośrednictwem instalacji złożonej z rur i kanałów) lub z płaszczem wodnym (kominek staje się źródłem ciepłej wody dla instalacji c.o.).

Kominek wolnostojący – kominek koza

Największą zaletą kozy jest to, że – w przeciwieństwie do tradycyjnych kominków – możesz ją ustawić w dowolnym miejscu. Możliwa jest instalacja nawet w środku ogrzewanego pomieszczenia, o ile tylko uda się podłączyć odprowadzenie dymu do komina. Kominek wolnostojący nie wymaga obudowy, co znacznie obniża koszty montażu. Jeżeli planujesz zakup kozy, przeczytaj koniecznie artykuł Piec typu koza – zalety i wady.

Na rynku dostępne są też komfortowe w obsłudze, bezpieczne kominki gazowe i elektryczne. Jednak pomimo wielu zalet są tylko atrapami, które nijak mają się do tradycyjnych kominków opalanych drewnem.

Montaż kominka – na co zwrócić uwagę?

Pierwszy etapem budowy kominka powinno być planowanie. Starannie wybierz rodzaj urządzenia i dobierz jego moc grzewczą do potrzeb pomieszczenia lub domu. Ustal, gdzie postawić kominek. Powinien znaleźć się bezpośrednio przy kominie. Najlepsza jest lokalizacja możliwie najbliżej centrum pomieszczenia – to zapewnia równomierne rozchodzenie się ciepła. Sprawdź też wytrzymałość stropów: kominek może ważyć nawet około tony (zależnie od wielkości i użytych materiałów).

Na co zwrócić uwagę podczas montażu kominka? Kluczowe znaczenie ma odpowiedni komin. Zadbaj o właściwą średnicę przewodu dymowego: musi być równa lub większa od wyprowadzenia króćca wylotu spalin z wkładu kominkowego. Połączenie kominka z kominem musi być całkowicie szczelne. Ze względu na wysoką temperaturę spalin, optymalnym wyborem są kominy systemowe z wkładami ceramicznymi. Zapewniają one bezpieczeństwo użytkowania. Są w stanie przetrwać bez uszkodzenia nawet pożar sadzy.

Niezależnie od typu kominka, podłogę wokół niego pokryj niepalnymi materiałami. Do tego celu nadają się płyty ceramiczne lub kamienne, blacha stalowa i hartowane szkło.

Czy kominek sprawdzi się jako główne źródło ciepła w domu? 

Kominki pełnią najczęściej rolę wspierającego źródła ciepła. Doskonale nadają się do ogrzewania pojedynczych pomieszczeń lub domków letniskowych o niewielkiej powierzchni. Jednak kominek może być też głównym, a nawet jedynym źródłem ciepła, które zaopatruje cały budynek.

Technicznie nie ma przeciwwskazań, aby kominek z płaszczem wodnym zasilał system c.o. w postaci tradycyjnych grzejników lub systemów ogrzewania podłogowego. Nieco mniej popularne jest wykorzystanie do ogrzewania całych domów systemów DGP. Ten typ instalacji intensyfikuje cyrkulację suchego powietrza, a wraz z nim różnego rodzaju pyłów i zanieczyszczeń. W efekcie rozwiązanie to nie jest zalecane do pomieszczeń, z których korzystają alergicy.

Niezależnie od tego, jaki system rozprowadzania ciepła wybierzesz, pamiętaj o ograniczeniach, które wynikają ze sposobu eksploatacji kominka. Jest on urządzeniem grzewczym znacznie bardziej wymagającym w eksploatacji od klasycznych kotłów c.o. W okresach mrozów nie możesz pozostawić go bez opieki. Po wygaśnięciu nawet kominek z wkładem akumulacyjnym szybko traci ciepło. Jeżeli nie rozniecisz ognia przez kilka dni, może dojść do zamarzania wody w instalacjach, a w efekcie do uszkodzeń i awarii.

Podsumowując: można ogrzewać dom kominkiem i warto to robić. Jednak należy spełnić kilka warunków. Najważniejszy jest odpowiedni system grzewczy. Drugie miejsce zajmuje jakość termoizolacji: im budynek jest lepiej zabezpieczony przed utratą ciepła, tym kominek będzie lepiej spełniał swoje zadanie. Kluczowe znaczenie ma też dostęp do taniego opału dobrej jakości (suche, twarde drewno). Właściwie dobrany kominek może być oryginalnym i wydajnym źródłem ciepła dla całego domu.

Tu znajdziesz kominy na lata. Poznaj naszych partnerów

You may also like

Leave a Comment

2 × trzy =

Właścicielem serwisu kominynalata.pl jest CHANAKA GROUP – wyłączny dystrybutor ceramiki kominowej P-D Refractories CZ. a.s.

Sprawdź więcej na www.ceramikakominowa.pl.

© 2022 CHANAKA GROUP

Poznaj naszych partnerów