Jak ustawić piec na ekogroszek? Praktyczne porady!

przez Redakcja
Jak ustawić piec na ekogroszek?

Ekogroszek to jedno z najbardziej popularnych paliw stałych. Jest wydajny i łatwy w spalaniu. Piec na ekogroszek z podajnikiem zapewnia komfort obsługi. Efektywność spalania ekogroszku zależy od właściwego ustawienia parametrów pieca. Doradzamy, jak to zrobić.  

Jakie zalety ma piec na ekogroszek z podajnikiem?

Piec na ekogroszek z podajnikiem to nowoczesne urządzenie, które pozwala w łatwy sposób zapewnić komfort cieplny w ogrzewanych pomieszczeniach. Oto jego najważniejsze zalety:

  • komfortowa obsługa – eksploatacja kotła na ekogroszek jest praktycznie bezobsługowa, bo ogranicza się do okresowego uzupełniania paliwa i usuwania popiołu;
  • pełna kontrola nad procesem spalania – po ustawieniu parametrów pracy, piec nie wymaga ręcznego sterowania: sam dozuje odpowiednią ilość paliwa i pilnuje czasu oraz intensywności pracy; 
  • maksymalna wydajność – precyzyjna kontrola procesu spalania zapewnia maksymalną wydajność;
  • oszczędność opału – automatyzacja pracy kotła pozwala praktycznie wyeliminować straty opału, które w ręcznie sterowanych, pozbawionych podajnika kotłach wynikają z błędów obsługi;
  • niższa emisja gazów cieplarnianych – ekogroszek, wbrew nazwie, nie jest paliwem ekologicznym (produkty spalania to m.in. pyły, dwutlenek węgla, związki azotu i siarki), lecz jego wykorzystanie w nowoczesnych piecach jest zdecydowanie mniej inwazyjne dla środowiska od wielu innych typów opału, o których przeczytasz w artykule Najlepsze i najgorsze rodzaje paliwa do kotłów grzewczych oraz kominków.

Kiedy piec na ekogroszek pracuje najefektywniej?

Piec na ekogroszek może mieć bardzo różną efektywność pracy. Wiele zależy od wyboru odpowiedniego urządzenia, lecz także dopasowanego systemu kominowego. Optymalnym rozwiązaniem są ceramiczne kominy systemowe o średnicy przewodów 160-200 mm. Wybór wynika z obecności agresywnego chemicznie kondensatu, który niszczy tradycyjne kominy murowane, a także wkłady stalowe. Ceramika kominowa odpowiedniej klasy jest niewrażliwa na działanie kwaśnych skroplin. Dzięki temu zapewnia właściwe funkcjonowanie pieca przez długie lata.

Kluczowe znaczenie ma dopasowanie mocy pieca do wymagań systemu grzewczego. Natomiast o ilości zużytego ekogroszku i jakości spalania decydują właściwie dobrane parametry pracy kotła.

3 najważniejsze ustawienia pieca na ekogroszek

Aby wybrać optymalne ustawienia pieca na ekogroszek, musisz określić czas podawania paliwa, długość przerw oraz moc, z którą będzie pracował nadmuch. To trzy zmienne, których wzajemne relacje decydują o właściwej lub wadliwej pracy kotła CO na ekogroszek.  

Czas podawania ekogroszku

Każdy piec na ekogroszek z podajnikiem ma własne zalecenia dotyczące czasu, przez który paliwo jest dostarczane do komory spalania. Nie można powiedzieć, że ma to być 4, 6 czy 8 sekund. Należy zawsze wziąć pod uwagę drugi parametr, czyli czas przerwy w pracy podajnika. Ich relacja zazwyczaj jest bliska proporcji 1:8, np. po 6 sekundach podawania paliwa następuje 48 sekund przerwy. Zbyt długi czas podawania paliwa w stosunku do czasu przerwy powoduje przepełnienie retorty. W efekcie do popielnika spada duża ilość niedopalonego węgla.

Czas przerwy

Czas przerwy w podawaniu paliwa jest parametrem, który zaleca się ustawić jako pierwszy, a następnie dobrać do niego czas podawania paliwa. Od relacji tych dwóch parametrów, czyli ilości spalanego ekogroszku i czasu spalania (czyli czasu przerwy w podawaniu paliwa), zależy m.in. ostateczna moc generowana przez kocioł. Oczywiście pod warunkiem właściwego doboru siły nadmuchu.

Moc nadmuchu

Zbyt mała siła nadmuchu (w stosunku do ilości podawanego ekogroszku) prowadzi do strat: w popiele znajduje się dużo niedopalonych kawałków węgla. Z kolei zbyt duża ilość podawanego powietrza może prowadzić do nadtapiania się paliwa i powstawania spieków. Poza tym duża ilość ciepła uchodzi przez komin, czyli zostaje stracona.

Jeżeli masz kocioł na ekogroszek, możesz nauczyć się samodzielnie dobierać ustawienia lub skorzystać z pomocy fachowca.  Gdy chcesz samodzielnie opanować palenie w piecu, zacznij od ustawień zalecanych przez producenta kotła. Zmieniaj parametry i obserwuj, jak wpływają na spalanie i temperaturę wody. Metodą prób i błędów dojdziesz do optymalnych ustawień dla konkretnego modelu pieca i zapotrzebowania na ciepło w ogrzewanym budynku.

Tu znajdziesz kominy na lata. Poznaj naszych partnerów

You may also like

Leave a Comment

jeden × 5 =

Właścicielem serwisu kominynalata.pl jest CHANAKA GROUP – wyłączny dystrybutor ceramiki kominowej P-D Refractories CZ. a.s.

Sprawdź więcej na www.ceramikakominowa.pl.

© 2022 CHANAKA GROUP

Poznaj naszych partnerów