Pięć błędów, których nie możesz popełnić przy budowie komina

przez Redakcja

Budowa komina to inwestycja obarczona ryzykiem błędów. Największej wiedzy i doświadczenia wymaga wznoszenie kominów murowanych z cegły. Stosunkowo najprostsze w montażu i najbezpieczniejsze w eksploatacji są kominy systemowe z wkładem ceramicznym. Opisaliśmy pięć najczęstszych błędów popełnianych podczas budowy komina. Przeczytaj artykuł, aby uniknąć zagrożeń związanych z niewłaściwą konstrukcją instalacji do odprowadzania dymu i spalin. 

1.   Niewłaściwie dobrany typ komina i średnice przewodów

Średnica przewodów kominowych powinna być zgodna z typem urządzenia grzewczego. Ogólnie przewody dymowe do kotłów na paliwo stałe mają większą średnicę niż przewody spalinowe pieców opalanych paliwem gazowym lub płynnym.

Drugą kluczową różnicą jest dostosowanie komina do temperatury dymu i spalin. Przewody przeznaczone do pieców na paliwo stałe powinny być odporne na działanie temperatur od kilkuset (normalna eksploatacja) nawet do 1000°C (na wypadek pożaru sadzy – temat omawiamy szczegółowo w artykule Zapalenie się sadzy w kominie. Co robić, gdy płonie sadza?). Tak wyśrubowanych wymagań nie muszą spełniać kominy do kotłów kondensacyjnych: spaliny mają temperaturę kilkudziesięciu stopni C.

2.   Zbyt niskie wyprowadzenie komina ponad połać dachową

Przyjmuje się, że komin wychodzący przez kalenicę (lub znajdujący się w odległości do 1,5 m od niej) powinien mieć wysokość 60 cm lub 30 cm w przypadku pokrycia z materiałów trudno zapalnych. Kominy zlokalizowane w odległości 1,5-3 m mogą mieć wyloty na równej wysokości z kalenicą. Gdy odległość przekracza 3 m, szczyt komina może znajdować się poniżej kalenicy. Wyjątkiem są dachy nachylone pod kątem poniżej 12°, na których komin musi wystawać minimum 60 cm powyżej kalenicy, niezależnie od rodzaju pokrycia.

Komin wychodzący przez połać dachu musi być na tyle wysoki, aby jego górna krawędź znajdowała się w odległości minimum 1 m (mierzone w poziomie) od pokrycia. 

Czym grozi zbyt niski komin? Bezpośrednim następstwem są problemy z uzyskaniem właściwego ciągu. W skrajnych przypadkach może dochodzić do zawracania dymu (wsteczny ciąg). Więcej na temat wymiarów instalacji przeczytasz w artykule Jaka jest optymalna wysokość komina?

3.   Niewłaściwe usytuowanie komina

Komin z przewodami wentylacyjnymi i dymowymi (lub spalinowymi) powinien przechodzić przez pomieszczenia, w których znajdują się urządzenia grzewcze oraz blisko tych, które wymagają szczególnie intensywnej wentylacji. Błędem jest podłączenie zbyt długich, poziomych kanałów wentylacyjnych do komina. W takich warunkach wentylacja grawitacyjna nie będzie działała poprawnie.

4.   Brak dylatacji pomiędzy kominem a elementami konstrukcji budynku

Komin nie może być bezpośrednio połączony z konstrukcją budynku. Konieczne jest kilkucentymetrowe odseparowanie (dylatacja) od stropów i elementów więźby dachowej. Przestrzeń, wypełniona wełną mineralną, chroni przed bezpośrednim przenoszeniem obciążeń i uszkodzeniem komina. 

5.   Brak ocieplenia

Komin wymaga izolacji termicznej. Szczególnie istotny jest końcowy odcinek, czyli część przechodząca przez więźbę i wystająca ponad dachem. Zaizolowanie końcowego odcinka komina zapobiega powstawaniu mostków termicznych, a także przemrożeniu komina, co przekłada się na kłopoty z ciągiem. Kominy systemowe z ociepleniem wewnętrznym nie wymagają dodatkowej warstwy izolacji zewnętrznej. Nie zmienia to faktu, że położenie izolacji na końcowym odcinku będzie dodatkowym zabezpieczeniem przed stratami ciepła. Szczegółowe omówienie tematu ociepleń znajdziesz w artykule Dlaczego wkład kominowy wymaga izolacji?

Dlaczego komin systemowy pozwala uniknąć błędów w czasie instalacji?

Nawet wykonawca, który nie ma specjalistycznej wiedzy, może poprawnie zbudować komin z wkładem ceramicznym. Wystarczy zastosować się do zaleceń producenta, aby dobrać odpowiedni model komina do posiadanych urządzeń grzewczych i użyć przewodów o optymalnym przekroju. Nie musisz też martwić się izolacją (wchodzi w skład systemu), a także poprawnym rozlokowaniem wyczystki i trójnika. W przypadku wątpliwości możesz liczyć na fachowe wsparcie dostawcy. To tylko wybrane zalety rozwiązań systemowych. Kompletne omówienie znajdziesz w artykule Pięć argumentów, dlaczego warto wybrać komin ceramiczny.

Ceramiczne kominy systemowe minimalizują ryzyko wystąpienia błędów przy instalacji. To bezpieczna alternatywa dla przewodów dymowych i wentylacyjnych murowanych z cegły.

Tu znajdziesz kominy na lata. Poznaj naszych partnerów

You may also like

Leave a Comment

trzynaście − sześć =

Właścicielem serwisu kominynalata.pl jest CHANAKA GROUP – wyłączny dystrybutor ceramiki kominowej P-D Refractories CZ. a.s.

Sprawdź więcej na www.ceramikakominowa.pl.

© 2022 CHANAKA GROUP

Poznaj naszych partnerów