Tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego – najlepsze metody

przez Redakcja
Jak oszczędzać na ogrzewaniu

Tanie ogrzewanie domów jest tematem numer jeden każdej jesieni. Jednak sezon grzewczy 2022/2023 przejdzie do historii jako okres rekordowych wzrostów cen paliw. Światowy kryzys energetyczny obnażył mocne i słabe strony różnych urządzeń i systemów ciepłowniczych. Zapraszamy na przegląd możliwości ogrzewania budynków mieszkalnych – najtańszych i najdroższych technologii w realiach cenowych 2022 r.

Co wpływa na koszt eksploatacji instalacji grzewczej?

Koszty eksploatacji instalacji grzewczej zależą bezpośrednio od ceny opału. W 2022 podrożały gwałtownie wszystkie paliwa kopalne i biopaliwa. W stosunku do 2021 r. średnia cena drewna opałowego wzrosła niemal o 100%. Pellet podrożał od niespełna 1000 zł do ponad 2500 zł za tonę. Najwyższy skok odnotował węgiel – z około 800 zł do 3000 za tonę. 

Do cen paliwa należy doliczyć koszt wejścia, czyli wydatki poniesione na zakup sprzętu i montaż instalacji. Wartość inwestycji jest niemal zawsze odwrotnie proporcjonalna do kosztów eksploatacji systemu grzewczego. Do zdecydowanie najdroższych w zakupie i budowie są technologie grzewcze oparte na OZE (odnawialne źródła energii). W polskich warunkach są to instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła. Obniżają one bardzo skutecznie koszty ogrzewania, lecz na starcie wymagają inwestycji na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena nie jest mała, lecz przy stale rosnących opłatach za prąd z sieci energetycznych i ciepłowniczych, staje się coraz łatwiejsza do przyjęcia.

Właściwością instalacji opartych na OZE jest możliwość zwrotu inwestycji po kilku czy kilkunastu latach eksploatacji. Systemy grzewcze oparte na paliwach kopalnych nie dają takiej możliwości. 

Czy węgiel brunatny jest źródłem taniego ciepła?

Pisząc o tanim ogrzewaniu, nie można pominąć faktu, że odbiorcy indywidualni mogą kupować i spalać w kotłach c.o. węgiel brunatny. W efekcie zmiany przepisów, która miała miejsce we wrześniu 2022 r., zakazane do tej pory paliwo stało się powszechnie dostępne. Cena 300-400 zł za tonę to pokusa nie do odparcia w sytuacji, gdy tona ekogroszku kosztuje około 3 tys. zł. Niestety, na tym wyczerpuje się lista jego zalet.

Nawet spalanie wysokoenergetycznego i odsiarczonego węgla kamiennego jest inwazyjne dla klimatu. Zagadnienie to omawiamy szczegółowo w artykule Dlaczego ogrzewanie węglem nie jest ekologiczne? W tym miejscu wystarczy przypomnieć, że węgiel kamienny dostarcza do atmosfery znaczne ilości gazów cieplarnianych, pyłów i dioksyn. Ponadto jego wydobycie wiąże się z daleko posuniętą degradacją środowiska naturalnego. Mimo to w zestawieniu z węglem brunatnym może uchodzić za paliwo niemal ekologiczne.

Jeżeli zamierzasz spalać węgiel brunatny, musisz liczyć się z faktami. Po pierwsze potrzeba 2-4 tony węgla brunatnego, aby uzyskać tę samą energię, którą daje 1 tona węgla kamiennego. Po drugie paliwo zawiera znaczne ilości wody, która upośledza proces spalania i wraz z siarką tworzy duże ilości agresywnego kondensatu. Przy okazji powstają też rekordowe ilości sadzy, pyłów i popiołu. Takie warunki eksploatacji mogą wytrzymać tylko ceramiczne przewody kominowe. Są niewrażliwe na kondensat, a ponadto potrafią bez szwanku przetrwać pożar sadzy. To najlepsze rozwiązanie nie tylko dla pieców na paliwa stałe. Więcej informacji na ten temat przynosi w artykuł Jak dobrać komin do typu kotła c.o.?

Jakie ogrzewanie jest najtańsze w 2022 roku?

Polski Alarm Smogowy sprawdził, czym najtaniej ogrzać dom w 2022 r.1 Kalkulacja powstała na podstawie cen opału z sierpnia 2022 r. Wyniki dla jednych będą zaskoczeniem – dla innych potwierdzeniem faktu, że ekologiczne podejście do ogrzewania domów ma mocne podstawy ekonomiczne. 

Na szczycie listy najdroższych systemów grzewczych króluje niepodzielnie kopciuch, czyli pozaklasowy kocioł węglowy z wynikiem ponad 12 tys. zł za rok. Tyle kosztowało zapewnienie komfortu cieplnego i przygotowanie ciepłej wody użytkowej w ocieplonym (zużycie energii 80 kWh/m2/rok) domu o powierzchni 150 m2, który zamieszkuje 4 osoby. Drugą lokatę z niemal identycznym wynikiem zajął kocioł kondensacyjny na olej opałowy. 

Zaskakująco dobrze wypadły kotły na błękitne paliwo: ogrzewanie i przygotowanie c.w.u. przy użyciu gazu kosztowało niespełna 5 tys. zł rocznie. Konkurencją okazały się pompy ciepła. Urządzenie typu gruntowego w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym dostarczyło ciepło i podgrzaną wodę za niespełna 2,4 tys. zł.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

Najważniejszą oszczędnością jest ograniczenie marnotrawstwa. Aby oszczędzać na ogrzewaniu, nie musisz wyrzekać się komfortu cieplnego. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • nie przegrzewaj domu – temperatura powyżej 22°C nie jest korzystna ani dla zdrowia, ani dla portfela;
  • dbaj o stan instalacji grzewczej – poprawne funkcjonowanie urządzeń, w tym m.in. kominów pozwala zachować maksymalną sprawność systemu grzewczego, co oznacza mniejsze zużycie paliwa;
  • zmniejszaj ogrzewanie w nieużywanych pomieszczeniach – ogrzewanie domu pod nieobecność domowników jest klasycznym przykładem marnotrawstwa ciepła;
  • stosuj inteligentne systemy – system inteligentnego domu może samodzielnie (na podstawie wcześniej przygotowanych scenariuszy) regulować temperaturę w pomieszczeniach, dbać o wentylację i klimatyzację, co jest nie tylko komfortowe, lecz także pozwala oszczędzać duże ilości energii.

To tylko wybrane sposoby ograniczenia marnotrawstwa ciepła. Chcesz dowiedzieć się więcej? Polecamy lekturę artykułu Jak na co dzień oszczędzać na ogrzewaniu?

Podsumowując, należy podkreślić, że tanie ogrzewanie to wypadkowa technologii grzewczej, rodzaju i jakości paliwa oraz umiejętności oszczędzania energii cieplnej. Jeżeli wybierzesz tanią technologię, musisz liczyć się z wysokimi kosztami eksploatacji. Większa inwestycja na wejściu pozwala cieszyć się niższymi rachunkami przez długie lata eksploatacji.

————

Źródła

1 https://polskialarmsmogowy.pl/2022/08/pas-sprawdza-ceny-wegiel-spalany-w-kopciuchu-to-najdrozsza-metoda-ogrzewania/

Tu znajdziesz kominy na lata. Poznaj naszych partnerów

You may also like

Leave a Comment

17 + szesnaście =

Właścicielem serwisu kominynalata.pl jest CHANAKA GROUP – wyłączny dystrybutor ceramiki kominowej P-D Refractories CZ. a.s.

Sprawdź więcej na www.ceramikakominowa.pl.

© 2022 CHANAKA GROUP

Poznaj naszych partnerów