Połączenie pieca z kominem – jak to się robi?

przez Redakcja
Jak połączyć piec z kominem?

Połączenie pieca z kominem jest stosunkowo proste. Jednak w praktyce okazuje się, że można przy tej okazji popełnić wiele groźnych w skutkach błędów. Jeżeli chcesz ich uniknąć, przeczytaj nasz artykuł. Wyjaśniamy, czym grozi zlekceważenie zasad montażu instalacji i jak prawidłowo połączyć czopuch z systemowym kominem ceramicznym.

Dlaczego prawidłowe połączenie komina z piecem jest tak istotne? 

Właściwie wykonane połączenie kotła c.o. z kominem umożliwia bezpieczną i wydajną pracę urządzenia grzewczego. Zakłócenia w działaniu instalacji kominowej rodzą niebezpieczeństwo cofania się dymu i spalin do pomieszczeń. Każdy błąd skutkuje zmniejszeniem wydajności instalacji cieplnej, a może też zakończyć się zdarzeniami zagrażającymi zdrowiu i życiu ludzi.

Połączenie z piecem trzeba zaplanować na etapie budowy komina, a także przed wymianą urządzenia grzewczego. Jeżeli planujesz zakup nowego kotła, polecamy lekturą artykułu Czy podczas zmiany sposobu ogrzewania należy wymienić całą instalację?

Jak podłączyć piec do systemowego komina ceramicznego? 

Systemowe kominy ceramiczne to najtrwalsze i najbardziej uniwersalne konstrukcje na rynku. Możesz je zastosować do każdego typu urządzenia grzewczego. Aby podłączyć kocioł c.o. (lub inne urządzenie grzewcze) do trójnika ceramicznego, należy użyć specjalnego adaptera (redukcji) z blachy stalowej. Masz do dyspozycji dwa typy złączek:

  • adapter montowany na zewnątrz trójnika – szersza strona złączki nachodzi na króciec trójnika ceramicznego: szczelinę pomiędzy łączonymi elementami wypełnia ognioodporny sznur lub taśma mineralna;
  • adapter montowany wewnątrz trójnika – węższą stronę adaptera, owiniętą na całej szerokości żaroodpornym sznurem lub taśmą, należy wprowadzić do króćca trójnika.

Adaptery zewnętrzne są polecane do pracy ze spalinami o wysokiej temperaturze. Rozszerzający się metal nie uciska na ceramikę i nie stwarza ryzyka pęknięcia króćca trójnika. Ponadto sznur żaroodporny ma minimalny kontakt ze spalinami, co przedłuża jego żywotność.

Eksploatujesz komin murowany z cegły klinkierowej? Planujesz modernizację? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym wyjaśniamy, jak zamienić komin z cegły w system ceramiczny.

Najczęściej popełniane błędy przy połączeniu pieca z kominem

Za połączenie komina z piecem odpowiada czopuch. Oto najczęstsze błędy w jego instalacji i ustawieniu:

  • zbyt długie przyłącze – osłabia ciąg, a ponadto mała stabilność i duża liczba połączeń zwiększają ryzyko rozszczelnienia;
  • przyłącze poziome – czopuch powinien unosić się lekko w stronę komina (w przypadku kotłów powyżej 28 kW min. 5%, czyli 5 cm na 1 m przyłącza);
  • niewłaściwy rozmiar przyłącza – średnica wylotu spalin z urządzenia grzewczego nie może być większa od średnicy przyłączy, aby nie doprowadzić do osłabienia ciągu i cofania się dymu;
  • przewody i części bez atestów – niedopuszczalne jest użycie jakichkolwiek elementów składowych przyłącza, które nie mają atestów i mogą ulec zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury, co skutkuje rozszczelnieniem połączenia, a w skrajnych przypadkach pożarem;
  • duża liczba kolan – z każdym kolankiem rośnie ryzyko ograniczenia drożności i zmniejszenia ciągu;
  • niedostateczne uszczelnienie – za mało masy uszczelniającej, niestaranność aplikacji i stosowanie niewłaściwych materiałów to najczęstsze przyczyny nieszczelności na złączach;
  • obecność materiałów łatwopalnych w sąsiedztwie czopucha – wysokie temperatury grożą zapłonem.

Jeżeli zainteresował Cię temat, polecamy lekturę artykułu poradnikowego Pięć błędów, których nie możesz popełnić przy budowie komina.

Czy można samodzielnie połączyć piec z kominem? 

Podłączenie pieca do komina nie jest zazwyczaj operacją skomplikowaną technicznie. Jednak nawet wtedy, gdy wiesz, jak to zrobić, wybierz bezpieczeństwo i skorzystaj z usług profesjonalistów. Dzięki temu unikniesz problemów z odbiorem kominiarskim: jeżeli zostaną stwierdzone nieprawidłowości, złożysz reklamację u wykonawcy podłączenia.

Podłączenie wykonane przez fachowca (usługa poświadczona na piśmie) jest podstawą do naprawy gwarancyjnej. Producenci kotłów niejednokrotnie wymagają zatrudnienia nie tylko profesjonalnej, lecz także wskazanej przez siebie, autoryzowanej ekipy instalacyjnej. Gwarancja na kocioł c.o. nie obejmuje wad w działaniu i uszkodzeń urządzenia grzewczego, które powstały na skutek wadliwego podłączenia instalacji. 

Niewłaściwe podłączenie pieca do komina grozi utratą odszkodowania. W przypadku, gdy dojdzie do pożaru lub innych niebezpiecznych zdarzeń, których przyczyną jest instalacja grzewcza, towarzystwo ubezpieczeniowe zażąda dokumentów potwierdzających zgodne z przepisami wykonanie instalacji grzewczej. Jeżeli oczekujesz wypłaty odszkodowania, musisz przedstawić także dowody terminowych przeglądów instalacji kominowej.

Tu znajdziesz kominy na lata. Poznaj naszych partnerów

You may also like

Leave a Comment

13 + pięć =

Właścicielem serwisu kominynalata.pl jest CHANAKA GROUP – wyłączny dystrybutor ceramiki kominowej P-D Refractories CZ. a.s.

Sprawdź więcej na www.ceramikakominowa.pl.

© 2022 CHANAKA GROUP

Poznaj naszych partnerów