Dlaczego ogrzewanie węglem nie jest ekologiczne?

przez Redakcja
Dlaczego nie powinno palić się węglem

Uważasz, że węgiel kamienny jest paliwem ekologicznym, a przynajmniej neutralnym dla środowiska? Jesteś przekonany, że szkodliwość ogrzewania węglem wynika tylko z niewłaściwego palenia w piecu CO? Jeżeli tak, to być może jesteś ofiarą greenwashingu.

Czy ekogroszek jest faktycznie eko?

Greenwashing można przetłumaczyć jako „ekościemę”, czyli oszustwo „na ekologię”. Okazuje się, że jest bardzo skuteczny. Szczególnie wtedy, gdy pozwala zniwelować dysonans poznawczy. Każdy, kto ogrzewa dom węglem, zdaje sobie sprawę, że nie jest to paliwo ekologiczne. Dławiący dym, sadza, popiół nie pozostawiają miejsca na wątpliwości. Mimo to z sondażu Agencji Kantar przeprowadzonego na zlecenie Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wynika, że aż 66 proc. osób ogrzewających swoje domy węglem jest przekonanych, że jego spalanie może być przyjazne lub neutralne dla środowiska, jeśli używa się węgla wysokiej jakości 1. 43% ankietowanych nie ma wątpliwości, że ekogroszek to paliwo ekologiczne. Wynik jest tym bardziej zaskakujący, że ekogroszek jest przesianym węglem kamiennym o wielkości ziarna od 5 do 25 mm. Dzięki temu nadaje się do automatycznych dozowników.

Prawda jest taka, że spalanie każdego rodzaju węgla oznacza emisję do atmosfery tlenku i dwutlenku węgla, związków siarki, pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10 oraz tlenków azotu. Wszystkie wymienione produkty spalania mają zdecydowanie negatywny wpływ na klimat i cały ekosystem oraz na zdrowie i życie ludzi. Stosując lepsze urządzenia grzewcze i wysokiej klasy ceramiczne przewody kominowe, lepiej wykorzystasz energię zgromadzoną w węglu. Oznacza to mniejsze zużycie paliwa, a w efekcie mniejszą emisję szkodliwych substancji.

Oceniając „ekologiczność” węgla, nie można zapomnieć, że jego wydobycie jest równoznaczne ze wzrostem zasolenia wód głębinowych i powierzchniowych, zwiększoną emisją pyłów, zaburzeniem stosunków wodnych na dużym terenie. Do tego dochodzą kosztowne szkody górnicze. Ponadto węgiel nie jest paliwem odnawialnym, co oznacza, że jego bilans emisji gazów cieplarnianych zawsze jest niekorzystny.

Ustawa antysmogowa a palenie węglem

Lokalne uchwały antysmogowe (ich stosowanie umożliwia ustawa antysmogowa) w większości przypadków wprowadzają zakaz ogrzewania węglem brunatnym oraz drobnymi frakcjami węgla kamiennego (muł, flotokoncentrat, miał). Poszczególne miasta wprowadzają jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy. Od 2019 r. w Krakowie obowiązuje całkowity zakaz spalania węgla i drewna. Nie ogranicza się on tylko do koltów CO, lecz obejmuje wszystkie typy pieców, kominki, a nawet stacjonarne grille.

Od 1 października 2023 r. zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem na terenie Warszawy, a od 1 stycznia 2028 r. także w wielu sąsiednich powiatach. Uchwała nie dotyczy kotłów CO i kominków, które spełniają wymogi środowiskowe i zostały uruchomione przed 1 stycznia 2022 r. Można je eksploatować (palić w nich paliwami stałymi) aż do utraty żywotności. 

Jakie są ekologiczne paliwa alternatywne wobec węgla?

Węgiel ciągle cieszy się dużą popularnością. Do jego spalania wystarczy najtańszy i najprostszy kocioł CO. Jednak takie ogrzewanie jest niewydajne, drogie w eksploatacji, szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi. Jeżeli nie chcesz przykładać ręki do pogorszenia (już teraz fatalnej) jakości powietrza w Polsce, wybierz ekologiczne paliwa alternatywne wobec węgla. 

Pellet – ekologiczne biopaliwo

Pellet to biopaliwo produkowane najczęściej ze słomy lub prasowanych odpadów drzewnych (trocin i zmielonych gałęzi drzew liściastych lub iglastych) powstających przy wyrębie drzew, w tartakach i stolarniach. Ma zerowy bilans dwutlenku węgla: CO2 pobrany przez drzewa jest oddawany do atmosfery w trakcie spalania pelletu. Ma mniejszą od węgla emisję szkodliwych produktów spalania. Więcej informacji znajdziesz w artykule Jak działają piece na pellet?

Drewno do zgazowania

Spalanie drewna w tradycyjnych piecach na paliwa stałe jest nieekonomiczne i mało wydajne. Sytuacja zmienia się, gdy zastosujesz nowoczesny kocioł zgazowujący drewno. Zwiększysz wydajność spalania i zredukujesz wpływ na środowisko. Jeżeli planujesz ogrzewanie drewnem, przeczytaj tekst Jak działa kocioł zgazowujący drewno? Opisaliśmy zalety nowoczesnego spalania drewna. Dowiesz się też, dlaczego do kotła zgazowującego warto wybrać systemowy komin ceramiczny

Gaz – czy jest ekologiczny?

Gaz spala się czysto: emisja zanieczyszczeń i dwutlenku węgla jest najniższa ze wszystkich paliw kopalnych. Jednak jest to surowiec nieodnawialny, którego wydobycie i dostarczanie wiąże się z poważną ingerencją w ekosystem. Ponadto w czasach kryzysu energetycznego na niekorzyść użycia gazu działa jego wysoka cena i ograniczenia podaży. Prognozy związane z przyszłością ogrzewania błękitnym paliwem przedstawiliśmy w artykule Czy piece gazowe idą w odstawkę?

Nie ulega wątpliwości, że węgiel nie jest paliwem przyjaznym środowisku naturalnemu. Niestety globalny kryzys energetyczny wymusił rozluźnienie obostrzeń związanych z wykorzystaniem węgla. Mimo to poza dyskusją pozostaje konieczność dążenia do dekarbonizacji i przestawiania się na ekologiczne paliwa.

———————-

Źródła

1 https://www.clientearth.pl/najnowsze-dzialania/artykuly/sondaz-greenwashing-branzy-weglowej-wprowadza-konsumentow-w-blad/

Tu znajdziesz kominy na lata. Poznaj naszych partnerów

You may also like

Leave a Comment

2 × 4 =

Właścicielem serwisu kominynalata.pl jest CHANAKA GROUP – wyłączny dystrybutor ceramiki kominowej P-D Refractories CZ. a.s.

Sprawdź więcej na www.ceramikakominowa.pl.

© 2022 CHANAKA GROUP

Poznaj naszych partnerów