Zmiana sposobu ogrzewania to przede wszystkim wymiana urządzenia grzewczego. Może to być kocioł na paliwo stałe, ciekłe lub gazowe. Możesz też zastosować pompę ciepła lub ogrzewanie elektryczne. Czy nowe źródło ciepła wymaga wymiany całej instalacji grzewczej? Czy konieczna jest modernizacja kanałów odprowadzających dym lub spaliny? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Kiedy wymiana pieca wymusza wymianę przewodów kominowych?
Do końca 2023 roku należy wymienić wszystkie „bezklasowe” i ponad 10-letnie kotły CO. Wymiana piecaczęsto pociąga za sobą konieczność modernizacji systemu odprowadzania dymu lub spalin. Przy jakich urządzeniach jest to konieczne, a kiedy można pozostawić stary komin murowany z cegły?
Kotły zasypowe z buforem ciepła
W tej grupie mieszczą się piece na paliwa stałe – przeznaczone do spalania węgla, pelletu lub zgazowujące drewno. Jeżeli kocioł CO wyposażysz w bufor ciepła, to wymiana komina nie będzie potrzebna. Bufor pozwala dostarczyć do instalacji wodę o pożądanej temperaturze, a piec może pracować z pełną mocą. Oznacza to, że wytwarza dym o wysokiej temperaturze, do którego odprowadzania optymalny jest systemowy komin ceramiczny, lecz wystarczy także stary komin murowany. Oczywiście pod warunkiem, że jest drożny i szczelny. O przyczynach nieszczelności kominów i sposobach ich usuwania przeczytasz w artykule Jak uszczelnić cieknący komin?
Kotły podajnikowe na ekogroszek i pellet
Jeżeli decydujesz się na nowoczesny kocioł podajnikowy na ekogroszek lub pellet, przygotuj się na konieczną modernizację komina. Spaliny o niskiej temperaturze wymagają wymiany przewodów kominowych. Nie zawsze konieczna jest rozbiórka starego komina i budowa nowego od podstaw. Często wystarczy wstawić nowe przewody kominowe, a komin murowany wykorzystać jako konstrukcję nośną. W przypadku kotłów na ekogroszek optymalne są ceramiczne przewody kominowe. Omawiamy ten temat szerzej w artykule Jak zamienić komin z cegły w system ceramiczny? Spaliny z ekogroszku zawierają dużo związków siarki, które łączą się z wykroploną ze spalin parą wodą i tworzą agresywny chemicznie kondensat. Pełną ochronę przed jego działaniem zapewnia tylko kwasoodporna ceramika. Przewody nie korodują, są odporne na wysokie i niskie temperatury. Warto ich użyć również do kotła na pellet – zapewnią optymalne warunki pracy urządzenia.
Kotły gazowe i olejowe
Jeżeli następcą „kopciucha” ma być kocioł gazowy, to konieczna będzie wymiana komina (przewodów spalinowych) na przystosowane do spalania o niskiej temperaturze. Zalecanym rozwiązaniem, podobnie jak w przypadku kotłów podajnikowych na ekogroszek i pelet, są kominy systemowe z ceramiczny i przewodami. To rozwiązanie kompleksowe, które pozwala uniknąć krytycznych pomyłek w projektowaniu i pracach konstrukcyjnych. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Pięć błędów, których nie możesz popełnić przy budowie komina.
Czy instalacja centralnego ogrzewania wymaga wymiany razem z piecem?
Wymiana pieca CO nie jest równoznaczna z wymianą pozostałych elementów systemu grzewczego. Decydującą rolę odgrywa typ kotła lub źródła ciepła. Do starych grzejników żeliwnych, które wymagają wody o wysokiej temperaturze, nie uda się podłączyć pompy ciepła. Ekologiczna technologia najlepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym lub z nowoczesnymi grzejnikami, których temperatura pracy nie przekracza 40°C.
Starszego typu instalacja centralnego ogrzewania może dobrze współpracować z większością nowoczesnych kotłów. Unikniesz kucia ścian i wymiany przewodów – jeżeli są w dobrym stanie technicznym. Natomiast warto rozważyć instalację nowych, pojemniejszych grzejników, które mogą pracować przy niższej temperaturze wody.
Duży wpływ na wybór i funkcjonowanie kotła CO oraz całej instalacji grzewczej ma jakość termoizolacji budynku. Jeżeli piec został dopasowany do wymagań budynku nieocieplonego, to po wykonaniu izolacji może okazać się, że konieczne jest wymiana urządzenia grzewczego, a wraz z nim systemu odprowadzania spalin lub dymu. Rozwiązaniem tego problemu jest wspomniany wyżej bufor ciepła. Pozwala on na dostarczanie wody o dowolnie wybranej temperaturze, niezależnie od tego, jakiej mocy kocioł użytkujesz.
Wracając do tytułowego pytania, warto podkreślić, że wymiana pieca CO nie zawsze pociąga za sobą wymianę całej instalacji grzewczej i kominowej. Decydujące znaczenie ma typ urządzenia grzewczego i zalecenia techniczne producenta.
Tu znajdziesz kominy na lata. Poznaj naszych partnerów