ABC czyszczenia kominów

przez Redakcja

Systematyczne czyszczenie komina jest obowiązkiem właściciela nieruchomości. Częstotliwość usuwania sadzy określają przepisy. Czy można samodzielnie udrażniać przewody kominowe? Dlaczego warto korzystać z usług specjalisty? Jakie są konsekwencje zaniedbań w utrzymaniu stanu przewodów kominowych? W artykule znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z czyszczeniem kominów.

Jak często należy usuwać sadzę z komina?

Najważniejsza zasada: nie czyść komina sam, lecz skorzystaj z usług fachowca z uprawnieniami. Okresowe usuwania sadzy z przewodów dymowych może wykonać czeladnik kominiarski. Natomiast kompleksowy przegląd kominiarski jest zadaniem wyłącznie dla mistrza kominiarskiego. W jego kompetencjach leży nie tylko usuwanie sadzy, ale także kontrola szczelności, ocena użycia właściwych materiałów oraz poprawnego wykonania przewodów kominowych i wentylacyjnych. Dzięki niemu dowiesz się, czy konstrukcja ma odpowiednią wysokość (więcej na ten temat w artykule Jaka jest optymalna wysokość komina?), czy zastosowane przewody dymowe lub spalinowe są dostosowane do Twojego kotła.

Częstotliwość, z którą należy czyścić kominy, określają przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenówKominy należy czyścić minimum raz na 3 miesiące (piece na paliwo stałe) lub minimum raz na 6 miesięcy (piece na paliwo płynne i gazowe). Wyjątkiem są zakłady zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych, których kominy powinny być kontrolowane raz w miesiącu.

Czym grożą zaniedbania w utrzymaniu kominów?

Zaniedbania w utrzymaniu kominów mogą mieć groźne następstwa:

  • pogorszenie drożności kominów – zbierająca się sadza zwęża światło przewodów kominowych, co może powodować ciąg wsteczny (zjawisko wyjaśniamy w artykule Jak zapobiec cofaniu się dymu?) i stwarza zagrożenie zatruciem toksycznymi substancjami;
  • wzrost emisji zanieczyszczeń – niska drożność przewodów spalinowych i dymowych prowadzi do podwyższonej emisji zanieczyszczeń, a także do większego zużycia paliw;
  • zagrożenie pożarem – konsekwencją zbyt rzadkiego czyszczenia może być pożar sadzy (szczegółowe omówienie tematu znajdziesz w artykule Zapalenie się sadzy w kominie. Co robić, gdy płonie sadza?), a w efekcie uszkodzenie komina; 
  • wstrzymanie wypłaty ubezpieczenia – w przypadku pożaru lub zatrucia czadem podstawą do wypłaty odszkodowania są świadectwa przeprowadzanych terminowo przeglądów kominiarskich.

Jak wyczyścić komin z sadzy – procedura krok po kroku

Jeżeli z jakichś powodów chcesz samodzielnie wyczyścić komin, licz się z ryzykiem utraty ubezpieczenia i koniecznością zakupu profesjonalnych narzędzi. Najważniejsza jest szczotka kominiarska z obciążnikiem, zamocowana na stalowej lince. Aby bezpiecznie dotrzeć do komina, zastosuj szelki bezpieczeństwa i linki asekuracyjne. Na liście niezbędnego wyposażenia powinna znaleźć się też maska przeciwpyłowa, solidne rękawice ochronne, mocna nieduża latarka, lusterko, szufelka, wiadro i plandeka foliowa.

Aby oczyścić komin, wykonaj następujące czynności:

  • wygaś kocioł – dym bijący w twarz z komina jest szkodliwy i niebezpieczny;
  • zabezpiecz kotłownię – usuń lub okryj folią malarską wszystko, co nie powinno mieć kontaktu z sadzą, a następnie zdemontuj rurę biegnącą od kotła do komina i uszczelnij otwór w ścianie; 
  • wejdź na dach i oczyść przewody – zdemontuj nasadę, poświeć latarką w głąb komina, aby sprawdzić, czy poza sadzą nie ma w przewodach ciał stałych, a następnie rozpocznij czyszczenie przy użyciu szczotki: powinna przejść przez cały komin minimum dwa razy; 
  • usuń sadzę – załóż maskę i udaj się do kotłowni, otwórz wyczystkę i zacznij ostrożnie wybierać sadzę, a gdy skończysz, włóż lusterko do wyczystki: jeżeli nie zobaczysz światła, to znak, że komin nie jest drożny i trzeba usunąć czop z sadzy;
  • wejdź ponownie na dach – przeczyść jeszcze raz komin, zejdź do kotłowni, wyczyść wyczystkę i posprzątaj pomieszczenie.

Jak wyczyścić komin od dołu?

Usuwanie sadzy od strony dachu nie jest jedyną metodą. Jak wyczyścić komin od dołu? Do tego celu służą specjalne wyciory, które można wprowadzić przez wyczystkę. Możesz też zaopatrzyć się w specjalny zestaw na wiertarkę do czyszczenia komina.

Zbierając wszystkie opisane zagadnienia, należy podkreślić, że regularne usuwanie sadzy jest podstawą bezpiecznej eksploatacji komina. Jeżeli chcesz zachować prawo do ubezpieczenia, przeglądy kominiarskie wykonuj terminowo i korzystaj z usług fachowców z odpowiednimi uprawnieniami.

Tu znajdziesz kominy na lata. Poznaj naszych partnerów

You may also like

Leave a Comment

20 − 17 =

Właścicielem serwisu kominynalata.pl jest CHANAKA GROUP – wyłączny dystrybutor ceramiki kominowej P-D Refractories CZ. a.s.

Sprawdź więcej na www.ceramikakominowa.pl.

© 2022 CHANAKA GROUP

Poznaj naszych partnerów