Piec typu koza – zalety i wady

przez Redakcja
Piec typu koza

Kozy to potoczna nazwa wolnostojących pieców kominkowych. Wyróżnia je interesująca forma, atrakcyjna cena i łatwość montażu. Dzięki tym cechom stały się chętnie wybieraną alternatywą dla klasycznych, otwartych kominków murowanych oraz wkładów kominkowych. Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem największych zalet i wad pieców kominkowych.

Gdzie można używać pieca kominkowego?

Najważniejszą zaletą pieców kominkowych jest to, że można je zainstalować praktycznie w każdym pomieszczeniu. Kozy nadają się do ogrzewania warsztatów, lokali usługowych i wnętrz mieszkalnych. Doskonale sprawdzą się do domku letniskowym, w garażu czy ekskluzywnie urządzonym salonie. Jest to możliwe, bo wolnostojące piece oferowane są w setkach różnych modeli – od prostych żeliwnych walców, po ekskluzywne piecyki kaflowe, zdobione elementami z kutego metalu.

Budowa klasycznego kominka lub instalacja wkładu kominkowego wiąże się ze skomplikowanymi pracami budowlanymi. To kosztowna inwestycja, która wymaga zatrudnienia specjalistów. Natomiast instalacja kozy nie wymaga większej ingerencji w konstrukcję budynku, a dodatkowo wszystkie prace można wykonać samodzielnie.

Jak podłączyć piec koza do komina?

Kozę można podłączyć w każdym pomieszczeniu, które ma dostęp do komina. Najtrudniejszy jest pierwszy krok, czyli montaż rury odprowadzającej spaliny do trójnika w przewodzie kominowym z zastosowaniem dwóch kolanek. Warto zakupić kolano z wyczystką (otworem rewizyjnym). Jest to niezwykle istotne, ponieważ w przewodach łączących kozę z kominem bardzo łatwo zbiera się sadza. Wyczystka pozwala na jej łatwe usuwanie. Na styku króćca trójnika ze ścianą zaleca się zastosować żaroodporną masę uszczelniającą. Zwykły tynk pęka i wykrusza się pod wpływem wysokich temperatur, co ma kluczowe znaczenie ze względu na zabezpieczenie się przed zatruciem czadem. Do zakrycia miejsca wyprowadzenia trójnika służy stalowa rozeta maskująca.

Regularne czyszczenie przewodów dymowych minimalizuje ryzyko wybuchu pożaru w kominie. Szybszemu osadzaniu się sadzy sprzyja m.in. spalanie zbyt wilgotnego drewna lub niedozwolone przepisami spalanie śmieci.

Czy piec koza jest bezpieczny?

Na pytanie, czy piec koza jest bezpieczny, nie ma jednoznacznej, prostej odpowiedzi. To urządzenie grzewcze, które znacząco różni się w eksploatacji od kaloryfera. Wykorzystanie energii ognia wymaga stworzenia odpowiednich warunków i stosowania niezbędnych środków ostrożności.

Oto rekomendacje dotyczące bezpiecznego użytkowania pieców wolnostojących:

  • Pozostawienie wolnego miejsca wokół pieca – przestrzeń wokół pieca powinna być wolna w promieniu około 2 metrów. Nie należy jej zastawiać przedmiotami wykonanymi z materiałów łatwopalnych.
  • Wypoziomowanie pieca – niewłaściwe wypoziomowanie pieca może skończyć się problemami z odprowadzaniem dymu lub wysypywaniem się żaru w momencie otwierania drzwiczek.
  • Zabezpieczenie podłogi pod piecem – podłoga pod kozą powinna być wykonana z płytek ceramicznych, kamienia lub innych materiałów niepalnych. Koza może stać na panelach czy na parkiecie, lecz tylko wtedy, gdy podłoga zostanie zabezpieczona blachą lub taflą szkła hartowanego.

Bezpieczeństwo użytkowania pieca kominkowego wymaga stosowania takich samych środków ostrożności jak w przypadku kominków. Przede wszystkim nie należy pozostawiać kozy z otwartymi drzwiczkami. Należy zachować ostrożność przy dokładaniu paliwa oraz rozgarnianiu żaru. Niezbędne jest też zabezpieczenie pieca przed dostępem dzieci i zwierząt domowych.

Czy piec koza ogrzeje mieszkanie?

Kozy, w przeciwieństwie na przykład do kominków z płaszczem wodnym, nie są przeznaczone do ogrzewania całego domu. Piec kominkowy może skutecznie ogrzewać lub ogrzewać jedno pomieszczenie mieszkalne, komercyjne czy gospodarcze. Oczywiście można też – wracając do tradycji – zainstalować w domu kilka pieców wolnostojących. Przed przystąpieniem do instalacji warto zasięgnąć rady specjalisty z firmy kominiarskiej.

Tu znajdziesz kominy na lata. Poznaj naszych partnerów

You may also like

Leave a Comment

1 × 2 =

Właścicielem serwisu kominynalata.pl jest CHANAKA GROUP – wyłączny dystrybutor ceramiki kominowej P-D Refractories CZ. a.s.

Sprawdź więcej na www.ceramikakominowa.pl.

© 2022 CHANAKA GROUP

Poznaj naszych partnerów