Czym jest i jakie zalety ma system kominowy?

przez Redakcja
zalety systemu kominowego

System kominowy to wygodna oraz chętnie wybierana alternatywa dla kominów murowanych. Jeszcze niedawno każdy, kto budował dom czy obiekt użytkowy, stawał przed wyborem pomiędzy kominem z cegły i konstrukcją systemową. Obecnie wybór dotyczy niemal wyłącznie rodzaju systemu kominowego: jednowarstwowe kominy murowanie odchodzą do lamusa. Zapraszamy na prezentację rodzajów systemów kominowych i ich największych zalet.

Na rynku dominują dwa systemy kominowe: ceramiczny i stalowy. Właściwości różnych rodzajów systemów kominowych opisaliśmy w artykule Stalowy, betonowy, murowany czy ceramiczny? Jaki komin wybrać? W tym miejscu warto tylko zaznaczyć, że trzy z wymienionych systemów kominowych różnią się m.in. ceną, trwałością i sposobem montażu. Jednocześnie mają wiele wspólnych cech, które stawiają je w opozycji do tradycyjnych kominów murowanych z cegły.

System kominowy vs. komin murowany

Kluczową sprawą jest to, że komin murowany nie powstaje z gotowych elementów, lecz w całości z cegły. Oznacza to, że do budowy potrzebne jest nie tylko znakomite opanowanie sztuki murarskiej, ale też wiedza na temat odprowadzania dymu z urządzeń grzewczych. Każdy błąd konstrukcyjny może pociągać za sobą kosztowną przebudowę komina. Stwarza też ryzyko pękania i rozszczelnienia komina.

Systemy kominowe to rodzaj „zestawu elementów do samodzielnego składania”. Zamawiając komin o odpowiedniej wysokości, otrzymujesz zestaw części, które wystarczy połączyć zgodnie z instrukcją, aby powstał komin. Praca może być wykonana przez osobę, która ma podstawowe umiejętności budowlane. Montaż komina systemowego opiszemy na przykładzie modelu z ceramicznymi przewodami.

Wysokiej klasy system kominowy z wkładami ceramicznymi

Ceramiczny system kominowy tworzą specjalistyczne pustaki (najczęściej keramzytowo-betonowych zgodnie z normą EN 12446), wkłady ceramiczne oraz izolacja termiczna z wełny mineralnej. Pustaki pełnią funkcję konstrukcji nośnej dla przewodów dymowych, ale mogą też dodatkowo tworzyć kanały wentylacyjne(także jako oddzielne bloki wentylacyjne). Montaż polega na łączeniu zaprawą murarską pustaków i umieszczaniu w ich wnętrzu kolejnych odcinków rur ceramicznych. Elementy przewodów są łączone na pióro-wpust przy użyciu specjalnego kwasoodpornego kleju  np. produkowany przez P-D Refractories kit Rudomal, który jest również odporny na wysokie temperatury. Wełna mineralna pełni rolę bariery termicznej, lecz także amortyzacji: zabezpiecza ceramikę przed presją mechaniczną i wynikającymi z niej uszkodzeniami. Warto zaznaczyć, że zgodnie z EN 13069 w roli konstrukcji nośnej można wykorzystać komin murowany z cegły. Jest to jednak rozwiązanie droższe i bardziej skomplikowane technicznie od zastosowania gotowych pustaków kominowych.

Montaż wysokiej klasy systemu kominowego przebiega szybko, a komin jest stosunkowo lekki i bardzo szczelny. Nie wymaga wylewania ławy fundamentowej (jak ma to miejsce w przypadku ciężkich kominów murowanych z cegły): można go ustawić na warstwie odcinającej wilgoć, wprost na standardowej posadzce. Do montażu wystarczą podstawowe narzędzia, z których najbardziej skomplikowana jest szlifierka kątowa z tarczą do cięcia kamienia. Dzięki niej można wykonać w pustakach wyjścia na wyczystki, trójniki i kratki wentylacyjne.

Jak działa system kominowy?

Niezależnie od tego, czy komin jest murowany, czy systemowy, jego zadaniem jest odprowadzenie dymu z urządzeń opalanych paliwem stałym lub spalin z kotłów gazowych i olejowych. Więcej informacji procesów wymiany gazowej, które zachodzą w kominach, znajdziesz w artykule: Do czego służy i jak działa komin?. W największym uproszczeniu można powiedzieć, że system kominowy i komin murowany wykorzystują te same prawa fizyki, lecz diametralnie różnią się skutecznością oraz odpornością na działanie agresywnych substancji ze spalin.

Klasyczne kominy murowane nie nadają się do odprowadzania spalin z pieców kondensacyjnych. Kondensat powstaje ze skroplonej pary wodnej i zawartych w spalinach związków chemicznych. To płyn o odczynie kwaśnym. Szczególnie agresywny chemicznie jest kondensat z kotłów olejowych – zawiera znacznie więcej kwasu siarkowego niż kondensat powstający przy spalaniu gazu. Skraplający się w kominie kondensat może – przez lata oddziaływania – skutecznie zniszczyć cegłę. Ze względu na większą ilość połączeń w murze istnieje większe ryzyko wycieku kondensatu. W miarę upływu czasu rośnie ryzyko rozszczelnienia komina.

Najlepiej ze skroplinami radzą sobie kominy z wkładami ceramicznymi. Szamot, z którego są produkowane systemy odprowadzania spalin, nie wchodzi w żadne reakcje z agresywnymi chemikaliami. Ponadto systemy ceramiczne wyposażone są w specjalny skraplacz, który pozwala odprowadzać kondensat. Odpowiedniej klasy ceramika kominowa świetnie nadaje się do odprowadzania dymu z kotłów na paliwo stałe. Przewody dymowe są odporne na wysokie temperatury. Mają dużą zdolność akumulacji ciepła, co usprawnia odprowadzanie dymu i przeciwdziała osadzaniu się sadzy.

Szczegółowy opis zalet kominów z wkładem ceramicznym znajdziesz w artykule Pięć argumentów, dlaczego warto wybrać komin ceramiczny.


Tu znajdziesz kominy na lata. Poznaj naszych partnerów

You may also like

Leave a Comment

15 + pięć =

Właścicielem serwisu kominynalata.pl jest CHANAKA GROUP – wyłączny dystrybutor ceramiki kominowej P-D Refractories CZ. a.s.

Sprawdź więcej na www.ceramikakominowa.pl.

© 2022 CHANAKA GROUP

Poznaj naszych partnerów