Czym spaja się ceramiczne kształtki kominowe?

przez Redakcja

Z poniższego artykułu dowiesz się, czym jest uszczelniacz i jak ważny jest przy budowie komina. Każdy komin składa się z kilku części, które razem tworzą system kominowy. Sercem systemu kominowego są kształtki ceramiczne, głównie są to wkłady kominowe, czyli rury, przez które wychodzą spaliny. Ponadto komin składa się ze specjalnych kształtek do podłączenia czopucha, kształtek i ramek do montażu wyczystki lub miski ceramicznej, które znajdują się w dolnej części komina i służą do odprowadzania skroplin.

Wszystkie te elementy układane są jeden na drugim, w zależności od wysokości systemu kominowego, jaki kocioł musimy do niego podłączyć (czy jest to eksploatacja sucha, czy mokra). Można to sobie wyobrazić jako wielką układankę lego. Każda kształtka kominowa posiada z jednej strony tzw. pióro, a z drugiej wpust, co oznacza, że ​​kształtki pasują do siebie na styk. Niemniej jednak złącze nie jest tak stabilne, a co najważniejsze musimy uszczelnić złącze i zapewnić, aby nie wydostawały się przez nie spaliny lub aby nie przeciekała przez nie woda powstająca w wyniku kondensacji pary wodnej. Czasami woda dostaje się do komina nawet z powodu pogody. Dlatego elementy komina muszą być sklejone ze sobą i do tego celu używa się uszczelniaczy. Klejem spaja się także specjalne kształtki już u producenta, np. połączenie dwóch rur do poziomego lub skośnego podłączenia rury na spaliny.

Czym jest uszczelniacz?

Kiedy pada hasło uszczelniacz, większość z nas prawdopodobnie wyobrazi sobie plastyczną lub silikonową masę podobną do plasteliny, lub silikon sanitarny do fugowania łazienek, uszczelniania otworów lub klejenia małych przedmiotów. W przypadku kominów potrzebujemy materiału, który wytrzymuje temperatury powyżej 1000°C, nie rozpuszcza się w wodzie i kwasach oraz posiada pewną wytrzymałość, aby nie kruszył się pod obciążeniem kształtek. Dlatego do tego zastosowania bardziej odpowiednie są uszczelniacze ceramiczne, które lepiej wytrzymują wyżej wymienione wpływy i które swoim składem przypominają same ceramiczne kształtki.

Jak wygląda uszczelniacz ceramiczny?

Na rynku dostępne są tak zwane uszczelniacze ceramiczne na mokro i sucho. Obie wersje uszczelniaczy mają wspólną bazę surowcową, składającą się najczęściej z piasków kwarcowych, które są bardzo drobne i czyste oraz głównej fazy spoiwa, którą jest najczęściej szkło wodne. Zawierają również glinki ceramiczne i inne specjalne surowce, tzw. dodatki, które regulują np. konsystencję masy uszczelniającej, jej szybkość wiązania lub zwiększają przyczepność do kształtek czy odporność na kwasy.

Jak sama nazwa wskazuje, mokry uszczelniacz to masa plastyczna, która dostarczana jest w plastikowych wiaderkach lub dozownikach. Zaletą mokrego uszczelniacza jest to, że możemy z nim pracować natychmiast. Suchą odmianę uszczelniacza przed nałożeniem należy wymieszać z wodą lub specjalnym płynem do tego przeznaczonym, a dopiero po wymieszaniu otrzymujemy plastyczną masę do sklejenia. Zaletą jest to, że możemy wymieszać tylko tyle uszczelniacza, ile potrzebujemy.

Uszczelniacz ceramiczny do klejenia elementów kominowych jest zatem integralną częścią każdego systemu kominowego i odgrywa ważną rolę dla prawidłowego funkcjonowania i bezpiecznej eksploatacji komina.

Autor artykułu: Ing. Lucie Keršnerová, Ph.D., Head of R&D, P-D Refractories CZ a.s.

Tu znajdziesz kominy na lata. Poznaj naszych partnerów

You may also like

Leave a Comment

jeden × 4 =

Właścicielem serwisu kominynalata.pl jest CHANAKA GROUP – wyłączny dystrybutor ceramiki kominowej P-D Refractories CZ. a.s.

Sprawdź więcej na www.ceramikakominowa.pl.

© 2022 CHANAKA GROUP

Poznaj naszych partnerów